Järvikatkat ovat tehty ensiluokkaisista materiaaleista. Katkat ovat erityisen suosittuja siian, raudun ja harjuksen kalastuksessa. Pilkissä on laadukas katkan muotoa jäljittelevä koukku. Pilkillä voi kalastaa joko toukkien kanssa tai ilman. Toukkakalastusta varten on koukulle jätetty riittävästi vartta.
Katkakokoelma ja rasia (1010)
29,90 € Alkuperäinen hinta oli: 29,90 €.23,90 €Nykyinen hinta on: 23,90 €.
Tästä kokoelmasta löydät kaksitoista luonnollisissa väreissään sidottuja järvikatkamalleja koukkukoissa 8 ja 10. Nämä realistiset järvikatkat ovat painotettuja, joten toimivat hienosti lätkän perässä. Osaan on sidottu katkalle tyypillinen panssarikuori.
Osastot: Järvikatkat - Scuds, Pillkkikokoelmat, Rautupilkit
Avainsanat tuotteelle katkapilkki, pilkkikokoelma, rautupilkki
Tutustu myös
Pro Pohjolan rautupilkki (WTR031)
1,49 € – 1,59 €
Pro Pohjola rautupilkki (WTR027)
1,39 €
Pro Pohjolan rautupilkki (WTR086)
Pro Pohjolan rautupilkki (WTR085)
Värikoukkukokoelma (12 kpl) ja rasia (1014)
Pro Pohjolan rautupilkki (WTR033)
1,79 €
Pro Pohjolan rautupilkit ovat painotettuja. Rakenne on tuettu epoxy-liimauksella. Rungosta muodostuu kestävä ja tasainen. Painotuksen ansiota pilkillä voi kalastaa matalassa vedessä tai laittaa rautupilkki tapsilla pystypilkin tai rautupilkin jatkoksi.
Koukkukoko 14: 0,1 g ja pituus noin 18 mm
Koukkukoko 12: 0,3 g ja pituus noin 16 mm
Koukkukoko 10 : 0,6 g ja pituus noin 14 mm
Koukkukoko 8: 0,9 g ja pituus noin 11 mm
Koukkukoko 6: 1 g ja pituus noin 9 mm
Panssarikatkakokoelma ja rasia (8kpl)
Supersuositusta katkakokoelmasta taas uusi versio. Nyt katkoihin on selkäpuolelle sidottu panssari. Osalla katkoista on "tuntosarvet". Värit ovat oliivia, okraa ja ruskeaa.
Katkat ovat pohjoisten kalojen raudun, siian ja harjuksen keskeinen ravinto talviaikaan. Komboon olemme yhdistelleet värikkäät järvikatkavaihtoehdot sekä luonnollisen väriset katka tai veriperhosen toukan jäljitelmät. Uutuutena joukossa on testeissä erittäinhyvin toimivat loistavasta harjusperhosta tenon ministreameristä sidotut perhopilkit.
Pilkit ovat valmiiksi pakattu taskuun tai reppuun heitettävään rasiaan.
Ottiperhon katkapilkit ovat painotettuja. Painotuksen ansiota pilkillä voi kalastaa matalassa vedessä tai laittaa rautupilkki tapsilla pystypilkin tai rautupilkin jatkoksi.
Kokoelmassa on useita koukkukokoja 12, 10 ja 8 Koukkokoilla 10 ja 8 voit kalastaa matalassa vedessä mormuskan tavoin. Pilkkiperhon paino riiittää upottamaan perho matalaan veteen. Koukkukoot 8, 10 ja 12 sopii rautupilkin jatkoksi tai tapsilla pysty- tai tasapainopilkin mukaan. Painotus on juuri sopiva “leijuttelemaan” pilkkiä sopivan houkuttelevasti nykimisen mukana.

