| koukku-koko |
10, 6, 8 |
|---|
Oliivi Bomber (500)
3,49 €

Supersuosittu Oliivi Bomber nyt kolmessa koukkukoossa: 6, 8 ja 10
Lohenkalastuksen aatelia on saada lohi iskemään joen peiliä leikkaavaan pintaperhoon. Perhorasiassa kannattaa aina olla kokoelma bombereita – lohen pintaperhoja. Tyylikkäästi peurankarvainen Bomberi kelluttaa perhoa erittäin hyvin. Perhoissa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja, ja ne sidottu joko Kamasan tai Mustadin kestävään lohikoukkuun. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa.
Koukku koko 6, 8 ja 10
tuotetunnus (SKU)
Ei saatavilla/-tietoa
Osastot: Lohen pintaperhot, Lohiperhot
Avainsana tuotteelle Oliivi bomber
Lisätiedot
Arviot (0)
Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Oliivi Bomber (500)” Peruuta vastaus
Sinun on kirjauduttava sisään kun haluat kirjoittaa arvioinnin.
Shipping & Delivery
Tutustu myös
Otin mustavihreä (487)
2,90 €
Lohiperhoissa käytetään vain huippukoukkuja. Mallista riippuen joko Mustadin, Patridgen tai Kamasan koukkua. Perhoissa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa. Sidontalanka, rungon materiaalit ja kierre on tuettu lakalla tai pikaliimalla lisäten perhon käyttöikää. Perho on aina yksittäinen käsityön taidonnäyte.
Alkuperäisen Otin mustavihree -lohiperhon kehittäjä on perhokalastaja ja perhonsitoja Juha Virtanen. Alkuperäisen perhon valmistaa Pro Pohjola Oy. Ottiperho.com -verkkokauppa on Pro Pohjolan oma verkkokauppa.
Laggon hopee (464)
4,20 €
Pohjoisen kirkkaina ja kylminä päivinä pitää perhorasiassa olla useita hopeisia vaihtoehtoja. Laggon hopee toimii pohjoisen kirkkaissa ja vihertävissä vesissä. Perhon iskupiste, ja sen ympäröimä musta tekevät perhosta erityisen.Lohiperhoissa käytetään vain huippukoukkuja. Mallista riippuen joko Mustadin tai Patridgen. Perhossa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja.
Koukkuinfo: lohiperhot: tublakoukkuiset, Mustad lohikoukku 80525BL
(Mikäli markkinoilla ei ole ollut Mustad, niin osassa on käytetty Partridge lohiperho-tublakoukkuinen)
Hopeinen risti (449)
2,90 €
"Oli tyypillinen sää pohjois-Finnmarkissa. Kalastin pienehköä Sandfjordelvaa. Kauniin pikkulammen -muotoisen suvannon alaniskalla hyvän kokoinen lohi näyttäytyi. Pikkupilvisen sään valintani kääntyi hopean, ruskean ja mustan yhdistelmään - hopeinen risti. Hyvän matkaa joen ränniä väsytellen rannalle nousi komea kirkas kolmikiloinen."
Pohjoisen kirkkaina ja kylminä päivinä pitää perhorasiassa olla useita hopeisia vaihtoehtoja. Hopeinen risti on Ottiperhon yksi hopeisista vaihtoehdoista. Perhon iskupiste, ja sen ympäröimä musta tekevät perhosta erityisen. Lohiperhoissa käytetään vain huippukoukkuja. Mallista riippuen joko Mustadin, Patridgen tai Kamasan koukkua. Perhossa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa. Sidontalanka, rungon materiaalit ja kierre on tuettu lakalla tai pikaliimalla lisäten perhon käyttöikää. Perho on aina yksittäinen käsityön taidonnäyte.
Inarin ruskee (457)
2,90 €
Bomber 2 (407)
2,90 €
Lohenkalastuksen aatelia on saada lohi iskemään joen peiliä leikkaavaan pintaperhoon. Perhorasiassa kannattaa aina olla kokoelma bombereita – lohen pintaperhoja. Perhoissa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja, ja ne sidottu Mustardin norjalaiseen kestävään lohikoukkuun. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa.
Finnmarkin sarvijaakko (545)
2,36 € – 4,20 €Hintaluokka: 2,36 € - 4,20 €
Sarvijaakot ovat nousseet Pohjolan joilla lohiperhojen klassikoiksi. Finnmarkin sarvijaakko on suomalaisen Pro Pohjolan suunnittema, ja suomalainen perhoasiantuntijamme valvoo tuotantoa ja laatua. Perholla on kalastettu Finnmarkin pienillä ja keskisuurilla joilla vuosikymmenen verran, ja se on osoittanut toimivuutensa.
Sarvijaakkoon on sidottu kaksi pitkää kukon sulkaa luomaan takapyörteen. Voit leikata sen tarvittaessa pois.
Bomber 4 (409)
2,90 €
Lohenkalastuksen aatelia on saada lohi iskemään joen peiliä leikkaavaan pintaperhoon. Perhorasiassa kannattaa aina olla kokoelma bombereita – lohen pintaperhoja. Perhoissa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja, ja ne sidottu Mustardin norjalaiseen kestävään lohikoukkuun. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa.
Utsjoen ilta (530)
3,49 €
Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa. Sidontalanka, rungon materiaalit ja kierre on tuettu lakalla tai pikaliimalla lisäten perhon käyttöikää. Kestävyys on aina lohiperhojen haaste. Karu ja kivikkoinen joki sekä kova tuuli pistävät joskus perhot koetukselle. Olemme itse lohen kalastajia, ja tiedämme miten perho saadaan kestävämmäksi. Käytämme rungon alla pikaliimaa, jotta esim kierteet ym runkomateriaalit eivät lähde purkautumaan. Käytämme lakkausta perhonsidonnan eri vaiheessa. Meillä on pääsääntöisesti Mustad:in tai Kamasanin huippukoukut, jotta koukku ei katkeaisi lohen suussa.Perho on aina yksittäinen käsityön taidonnäyte.
Alkuperäisen Utsjoen ilta -lohiperhon kehittäjä on perhokalastaja ja perhonsitoja Juha Virtanen. Useat hänen lohiperhoistaan on suunniteltu pohjoisen karuihin jokiin ja niissä korostuvat materiaalien niukkuus. Alkuperäisen perhon valmistaa Pro Pohjola Oy. Ottiperho.com -verkkokauppa on Pro Pohjolan oma verkkokauppa.

Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.