

Finnmarkin lohiperhot (16 kpl) ja vesitiivisrasia
59,90 € Alkuperäinen hinta oli: 59,90 €.49,90 €Nykyinen hinta on: 49,90 €.
Tähän kokoelmaan on koottu 16 kpl parhaita lohiperhojamme. Useita tämän kokoelman vaihtoehtoja ei löydy yksilömyynnistä.
Ottiperho -team itse kalastaa näillä perhoilla, ja erityisesti Finnmarkin joilla. Perhot ovat osoittaneet parhainmiksi ainakin seuraavilla joilla: Börselva, Risfjordelva, Laggo, Veidneselva, Lille Borsangerelva, Sandfjordelva, Repparfjordelva, Kungsfjordelva jne…
Mukana sellaisia ottiperhon kalliskoita kuin: Lapin heinäkuu, Tohtori Virtanen, Otin Royal Coachman jne.
Perhot tulevat taskuun menevässä veistiiviissä rasiassa.
Osasto: Perhokokoelmat
Avainsanat tuotteelle Finnmarkin lohiperhot, lohiperho, lohiperhokokoelma
Shipping & Delivery
Tutustu myös
Ruskea Sarvijaakko (547)
2,90 €
Sarvijaakot ovat nousseet Pohjolan joilla lohiperhojen klassikoiksi. Niitä on syytä löytyä perhorasiasta useanlaisia. Ruskea sarvijaakko on klassikko. Lohen lisäksi perho sopii hyvin taimenen, raudun, harjuksen kalastajalle. Perhon värit heijastavat karua luontoa. Perhoissa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja. Lohiperhoissa käytetään vain huippukoukkuja. Mallista riippuen joko Mustadin, Patridgen tai Kamasan koukkua. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa. Sidontalanka, rungon materiaalit ja kierre on tuettu lakalla tai pikaliimalla lisäten perhon käyttöikää.
Koukkukoko 6.
Ruska (507)
2,90 €
Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa. Sidontalanka, rungon materiaalit ja kierre on tuettu lakalla tai pikaliimalla lisäten perhon käyttöikää. Kestävyys on aina lohiperhojen haaste. Karu ja kivikkoinen joki sekä kova tuuli pistävät joskus perhot koetukselle. Olemme itse lohen kalastajia, ja tiedämme miten perho saadaan kestävämmäksi. Käytämme rungon alla pikaliimaa, jotta esim kierteet ym runkomateriaalit eivät lähde purkautumaan. Käytämme lakkausta perhonsidonnan eri vaiheessa. Meillä on pääsääntöisesti Mustad:in tai Kamasanin huippukoukut, jotta koukku ei katkeaisi lohen suussa.Perho on aina yksittäinen käsityön taidonnäyte
Tenon Suurlohiperho 9 (219)
3,49 €
Olemme sitoneet sinulle perhon, jolla on saatu Tenosta suurlohi eli yli 18 kg lohi. Tähän perhoon tarttui 23,1 kiloinen mörkö vuonna 2009. Perho on sidottu vankkaan Partridgen koukkuun.
Perhossa on pidennetty siipi (5.5 cm). Näyttää siltä, että suurlohia saadaan varsin pelkistetyillä pitkäsiipisillä karvasiipisillä perhoilla.
Tenon suurlohiperho soveltuu soutamiseen tai rannalta heittoon. Perhossa on pidennetty siipi (5.5 cm).
Vastaavaan perhoon tarttui 23,1 kiloinen mörkö vuonna 2009.
Tenon suurlohiperho 2 (217)
3,49 €
Suurlohi 2 kuuluu luokkaan – Violetit. Perho on jäljitelmä Villen Villapaidasta. Karvasiipi on on tarkoituksella jätetty pitemmäksi (5 cm) aivan kuten alkuperäisen ottiperhon. Vastaavaan perhoon tarttui 21,5 kiloinen mörkö vuonna 2009. Tenon suurlohiperho soveltuu soutamiseen tai rannalta heittoon.
Perho on sidottu vankkaan norjalaiseen Partridgen kolmihaaraiseen lohikoukkuun.
Isot lohet näyttävät pitävän pelkistetyistä perhomalleista.
Tenon musta (211), kolmihaara suurlohiperho
3,49 €
Mustat pelkistetyt perhot ovat Tenon ja Torniojoen kalastajien keskuudessa klassikoita. Kaikista suurlohiperho väreistä musta on ylivoimaisesti suosituin. Vastaavalla väriyhdistelmällä saatiin vuonna 2009 19,1 kiloinen jättiläinen. Rungon kultainen iskupiste ja kierre tekevät perhosta todellisen Tenon ottiperhon. Karvasiipi on on tarkoituksella jätetty pitemmäksi (6 cm) aivan kuten alkuperäisen ottiperhon.
Perho soveltuu soutamiseen tai rannalta heittoon.
Isot lohet näyttävät pitävän pelkistetyistä perhomalleista.
Pro Pohjolan ministreamerkokoelma (8kpl)
11,90 €
Ehdoton harjuksen pyyntiin!
Pro Pohjolan Ministeramer-lajitelmassa on kahdeksan perhoa. Kokoelmasta löytyy mm tenon ministeramer, joka on pettämätön harjusperho. Värivaihtoehtoja löytyy myös pilvisellekelillä Muutama perhoista on painotettuja, ja pääset niillä sopivasti kalastamaan syvempääkin veteen.
Kokoelma on valmiiksi pakattu pieneen läpinäkyvään Pro Pohjolan rasiaan, joka sujahtaa perholiiveihin. Kokoelma on erittäin suosittu esim tenon kalastajien keskuudessa. Joessa on erittäin runsaat harjuskannat. Niiden kalastaminen antaa sopivaa vaihtelua lohenpyyntiin. Tenon ministeramar onkin kehitetty juuri Tenon harjusken kalastukseen ja on yksi suosituimmista harjusperhoista pohjoisessa.
Koukkukoot vaihtelevat 10 ja 12 välillä.
Pro Pohjolan Montana kokoelma
Jättitaimenperhokokoelma ja vesitiivisrasia (52 perhoa)
Olemme valinneet sinulle 52 loistavaa taimen, siika ja harjusperhoa. Kokoelmassa on mukana:
Super-Spuddler ja Huopana Spuddler, Syömähammas ruske ja musta, Pari ruskeaa Leechiä ja ruskea ja hopea surffilauta.
Tämän lisäksi kattava kokoelmassa Suomen klassisia uppo- ja pintaperhoja mm kaijakka, zulut, red tagit, klinkhammereita, foamimurkku jne